top of page

Tradiční čínská medicína

Kdo je zdravý?

Líbí se mi představa, že své zdraví si ovlivňuji sama. Velmi si vážím moderní medicíny a to zejména v akutních případech, při úrazech nebo například v onkologii. Vedle těchto závažných problémů má ale spousta lidí chronické potíže, které nejsou život ohrožující, ale snižují kvalitu života. Mnoha lidem lékař řekne, že mu nic není, ale on se přesto necítí dobře. A být zdravý přece neznamená mít to napsané na papíře s razítkem, být zdravý znamená cítit se dobře, nemít bolesti, nebýt trvale unavený, dobře trávit… A tady je prostor pro další terapeutické směry, v mém případě čínskou medicínu a využít je k znovunastolení rovnováhy v organizmu. A zlepšit kvalitu života kohokoliv, to stojí za to.

Co pro mě tradiční čínská medicína znamená?

Je to cesta, cesta k dobrému pocitu ze života bez zdravotních problémů. Čínská medicína nedělá zázraky, ale nabízí možnosti. Po té cestě je třeba jít a nikdo to za vás neudělá. Není možné přehodit zodpovědnost za svou cestu ke zdraví na někoho jiného, a už vůbec ne na terapeuta. Každý jsme tu sám za sebe, terapeut je ale velmi cenný v tom, že může zprostředkovat komunikaci mezi vámi a zkušenostmi prověřenou metodou založenou na myšlence rovnováhy… je jedno, jestli rovnováhy yin a yang nebo čehokoliv jiného. Vnesete-li do vašeho života rovnováhu právě tam, kde chybí, tělo začne reagovat. A k tomu je terapeut nezbytný. Je to průvodce na vaší cestě. Nikdo neříká, že cesta to je krásná a jednoduchá. Ti, kdo již mají zkušenosti, vědí, že takové popíjení bylinných odvarů není nic chutného, ale cesta na vrchol hory nemůže vést z kopce. Pokud už ale víte, že na ten vrcholek chcete jít, máte motivaci a to je moc fajn, protože od téhle chvíle máte své zdraví ve svých rukou.

Jedinečnost klienta

Každý člověk je jiný, a proto se mi líbí myšlenka, že i terapie musí být ušita přímo na míru. Vždyť přece jdeme-li si koupit oblečení, taky si nekoupíme něco, co nám nesedí, chceme se prostě cítit dobře. A to čínská medicína nabízí. Když sestavuji bylinné směsi, dělám to pro každého jinak. Vezmu-li si 2 klienty s migrénou, tak každý dostane jinou směs. Vždyť jeden je horkokrevný a hlava ho bolí ve stresu, druhý je zimomřivý a potíže má při únavě a to nebyla řeč o dalších zdravotních obtížích, které má pravděpodobně každý jiné. A v tom tkví genialita čínské medicíny, že sleduje člověka jako celek a podle toho volí prostředky terapie. Kromě čínských bylin, stimulace akupunkturních bodů jsou zde ještě dietetická opatření, aneb co jíst a nejíst, energetické cvičení Qi Gong a masáže tuina. K čínské medicíně patří také baňkování a moxibuce, což je zahřívání akupunkturních bodů pomocí zapáleného doutníku naplněného pelyňkem.

kameny zen
zdravá strava
bottom of page