top of page
Červen je ve znamení tenkého střeva

Čínská medicína přiřazuje ke každému měsíci jeden orgán. Podle tohoto pohledu je v červnu období tenkého střeva. To je přiřazeno elementu ohně a patří mu tudíž červená barva. Podle TCM má tenké střevo za úkol oddělovat v organizmu „čisté od kalného“. Co to znamená? Jednoduše fakt, že rozhoduje o tom, co si tělo z přijaté potravy ponechá jako výživu a co naopak vyloučí jako nepotřebné.

Věděli jste, že plocha tenkého střeva dosahuje až 300 m²? Pro vaši představu je to víc, než má plocha tenisového hřiště pro čtyřhru. Orgán je to tedy v každém případě důležitý a nastane-li v něm nerovnováha, pocítíte to třeba tak, že budete mít průjem, ať už akutní nebo chronický. Typické jsou i poruchy trávení, bolesti břicha, nadýmání atd.

Červen je ideálním měsícem, kdy můžete tenké střevo posílit. Do jídelníčku můžete zařadit špenát, ředkvičky, zelené saláty, čekanku, chřest, z ovoce jahody, třešně či maliny. Vhodné jsou také naklíčené mungo fazole a čerstvý hrášek. Pro posílení stavu sliznic zařaďte bezlepkové potraviny, jako jsou jáhly, quinoa, rýže. Zkuste omezit sůl a dodat pokrmům chuť pomocí čerstvých bylinek jako je pažitka, máta, tymián, šalvěj, bazalka, oregano, rozmarýn, atd.

hrášek
bottom of page