top of page
O mně

Jak výstižně popsat mou cestu k práci terapeutky tradiční čínské medicíny? Je to klišé – cesta byla dlouhá a klikatá. Dala by se rovněž nazvat cestou k vnitřní spokojenosti a respektu k pravdě, ať už je jakkoliv nepříjemná.

Když jsem se na gymnáziu rozhodovala, jakou vysokou školu vyberu, věděla jsem přesně, že chci dělat psychologii. Po neúspěšných přijímacích zkouškách jsem začala studovat jiný obor, německou a italskou filologii, a až moc snadno jsem se vzdala svého snu. Obor, který zahrnoval studium jazyka a literatury, předurčil mé další působení na poli práce s textem. Po studiích jsem pracovala jako editorka online periodik a později jsem se přeorientovala do oboru public relations. Práce s textem se plíživě přerodila v psaní textů na zakázku a neustálý stres a tlak na výkon si vybraly svou daň. Přišly první zdravotní problémy, které „má sice skoro každý“, ale to člověku moc nepomůže.

První myšlenka, že asi něco dělám špatně, přišla s předčasným porodem první dcery. Když odcházíte jeden den z práce na mateřskou a druhý den brzy ráno odjíždíte do porodnice po odtoku plodové vody… něco se změní. Už se nešlo tvářit, že se mě to netýká, tváří tvář jsem čelila myšlenkám, jak vezmu za vše zodpovědnost? Začala jsem přemýšlet asi trochu jinak. Ačkoliv jsem aktivně začala řešit své problémy až později, tohle byl spouštěcí moment a jsem za něj vděčná. Při druhém těhotenství mi bylo neustále špatně a někdo mi doporučil terapeutku tradiční čínské medicíny. Prastará metoda mě okouzlila. To, nad čím lékaři kroutili hlavou a říkali „to musíte vydržet“, zvládla terapie TCM odstranit asi za tři týdny. Bylo mi dobře a byla jsem vděčná.

Odtud už byl jen krůček ke studiu pěti dovedností na TCM Institutu. Postupně jsem si začala plně uvědomovat vlastní zodpovědnost za své zdraví. Začala jsem odmítat myšlenku, že věci nelze změnit (typicky: „to mám po mamince, ona taky trpí na bolesti hlavy“, nebo „nikdy jsem dobře nespala, takže problémy se spaním tu musí být pořád, to je LOGICKÉ“). Věřím, že vše je možné ovlivnit, myšlenkou, činem, změnou přístupu. Tradiční čínská medicína přináší efektivní metody, jak se s nemocí poprat, ale to hlavní se odehrává v nás. Jde o naše rozhodnutí, a pokud se rozhodneme být zdraví, můžeme. Dnes ráda říkám, že čím jsem starší, tím se cítím lépe. A tak to je. Práce terapeutky TCM je krásným posláním. Ráda naslouchám životním příběhům svých klientů, a tak se vlastně vracím oklikou ke svému snu stát se psycholožkou. Naslouchání lidem považuji za nedílnou součást terapie. Bez plného ponoření se do problémů klienta bych nebyla schopná vyhodnotit diagnostiku správně a správná diagnostika je základem efektivní terapie.

EU2A0531um_edited.jpg
bottom of page