top of page
Akupunktura při snaze otěhotnět: Jak vám může pomoci čínská medicína

23. 1. 2023

Akupunktura je založena na ovlivňování energetických drah člověka s cílem dostat tělo do rovnováhy. Akupunktura může pomoc také s léčbou neplodnosti, protože posiluje imunitu, zlepšuje prokrvení, reguluje hormony a redukuje stres.

13 babských rad, jak vyvolat porod

8. 2. 2023

Pokud už jste přesáhla 40. týden těhotenství, a přesto se děťátko nehlásí na svět, můžete zkusit vyvolat porod pomocí tzv. babských rad. Zkuste čaj z maliníku, masáž bradavek, sex nebo ostré jídlo, procházky, fyzickou práci, aromaterapii či akupunkturu.

Bylinky na podporu otěhotnění nejen podle tradiční čínské medicíny

29.5. 2023

Snažíte se o miminko, ale stále se nedaří? Vedle úpravy životosprávy můžete vyzkoušet i bylinky na podporu otěhotnění. Dají se použít různým způsobem, takže si můžete vybrat přesně tu metodu, která vám sedí. Jen myslete na to, že i bylinky mají své limity.

Chci být těhotná. Pomůže mi čínská medicína?

1. 2. 2020

Funguje úspěšně už tisíce let. A můžete si ji vzít na pomoc, než budete chtít otěhotnět nebo ve chvíli, kdy na miminko třeba už nějakou dobu čekáte.

masáž krku
dětské nožičky, novorozenec
čínské byliny
článek maminka
Beauty akupunktura - vyhlaďte vrásky šetrněji!

19. 9. 2018

Akupunktura dokáže i omladit! Nevěříte? Objevili jsme tzv. beauty akupunkturu, která je šetrnější než invazivní zákroky estetické chirurgie. Na podrobnosti jsme se vyptali terapeutky čínské medicíny, Mgr. Jany Škrletové.

beauty ošetření akupunkturních bodů
Tradiční čínská medicína - má nám co říct i dnes?

22. 11. 2017

Léčebný systém tradiční čínské medicíny se vyvíjí přibližně od druhého tisíciletí př. n. l. Tradice vnímání člověka jako celku a silný důraz na prevenci onemocnění, nebo lépe řečeno, důraz na kontinuální upevňování zdraví, přežily až do dnešní moderní doby založené na vědeckém poznání.

Ať přiletí čáp! Čínská medicína a neplodnost

25. 8. 2017

S poruchou plodnosti u žen i mužů se odborníci setkávají velmi často. Jak se na problémy reprodukce dívá tradiční čínská medicína a jaké nabízí možnosti terapie?

čínské byliny
čáp, miminko
Tradiční čínská medicína v zimě nedoporučuje citrony ani jogurt

2. 2. 2017

Máte oslabenou imunitu a jste stále nemocní? Jak vystoupit z kolotoče viróz a chřipek vysvětluje tradiční čínská medicína. Její pojetí imunity a imunizace organizmu je v mnohém odlišné od pohledu západního.

Poruchy menstruace pohledem tradiční čínské medicíny

16. 11. 2016

V naší civilizaci si ženy zvykly, že menstruaci mnohdy provázejí všelijaké nepříjemné symptomy. Nenapadne nás, že to vlastně není v pořádku a že stavy, které kolikrát odstaví ženu od běžných činností na několik dní, jdou ovlivnit a napravit.

 

Bolí vás hlava? Zapomeňte na léky, vyzkoušejte léčbu přírodní cestou

14. 11. 2016

Bolesti hlavy dokážou pěkně znepříjemnit život. A jestli jimi trpíte, víte nejlíp, o čem je řeč. Jak na ně? Možnosti tu jsou! A rozhodně stojí za vyzkoušení dříve, než zase sáhnete po lécích na bolest. 

 

Tradiční čínská medicína: jak si poradí s akné

7. 10. 2016

Pohledem čínské medicíny se akné tvoří v důsledku nahromaděného horka. U těžších forem je přítomna tvorba toxinu. Otázka vždy zní: Proč v organizmu horko vzniká? Který orgán je za to zodpovědný? Je možné, že dodávám do těla toxiny zvenčí?
 

žena, která pije
kalendář, diář
bolest hlavy
akné
Babí léto už je tu! Jak upevnit zdraví před nástupem podzimu?

31. 8. 2016

Všichni se chceme vyhnout podzimním virózám a teď je ten správný čas, kdy můžeme něco udělat pro naše zdraví. Po pubertálně rozbouřeném jaru a mladistvém teplém létu přichází období dospělosti - babího léta. Pozdní léto patří elementu země, je to čas sklízení úrody a nabírání sil a zásob k přečkání podzimu a zimy. Využijme ho naplno! 

Inspirace pro poslední letní dny! Čaj z kukuřičných vlasů vás osvěží!

25. 8. 2016

Poslední horké letní dny jsou před námi – jak se zdravě ochladit? Čínská medicína disponuje spoustou receptů, jak na to. Podle jejích principů nestačí dát potravinu do ledničky, aby se stala chladivou, ale je potřeba znát její povahu a tohoto potenciálu následně využít. V souladu s prastarými principy můžeme v horkých dnech popíjet čaj z kukuřičných vlasů.

Dejte pleti pít, aneb hydratace pleti v létě

16. 8. 2016

Tradiční čínská medicína se na kvalitu pleti a její problémy dívá z pohledu funkce vnitřních orgánů. Ty vytvářejí harmonický systém, jen když spolu vzájemně spolupracují. Zde je pár obecných doporučení, ale protože tradiční čínská medicína klade na první místo individualitu organismu každého člověka, doporučuji v případě přetrvávajících či akutních problémů konzultovat s vaším terapeutem čínské medicíny.

Právě teď! Využijte DOJO období pro posílení sleziny!

28. 7. 2016

Podle čínské medicíny se mezi jednotlivými ročními obdobími vyskytují mezidobí, takzvaná DOJO, ve kterých je velmi žádoucí zaměřit svou stravu na posílení sleziny a žaludku. Momentálně se nacházíme na počátku DOJO období, které začalo včera 27. července a potrvá do 17. srpna.

ovoce
kukuřice
květiny, pití
slunečnice
Modrý poklad z lesa – borůvky z pohledu čínské medicíny

21. 7. 2016

Léto bez borůvkového koláče nebo knedlíků, to by nebylo ono! A borůvková marmeláda, ta potěší i v zimě. Právě teď si můžete borůvky koupit nebo natrhat a vrhnout se na všemožné zpracování. Borůvky jsou učiněný poklad, tak si je užijte do sytosti a přečtěte si něco o jejich benefitech z pohledu čínské medicíny.

Střevní potíže dokáží zkazit nejednu dovolenou. Jak na ně? 

20. 7. 2016

Prázdniny jsou v plném proudu a s nimi i doba dovolených a cestování. Nic neumí pokazit dovolenou tak, jako střevní potíže spojené s průjmem. Typicky se to stává po příjezdu do tropických oblastí a problém dokáže potrápit dospělé i děti. Co s tím?

Je čas na salátek! Jak ho vyvážit z pohledu čínské dietetiky?

28. 6. 2016

Červen je vhodný pro konzumaci různých zelených salátů zejména proto, že hodně jich je hořké povahy a ta patří k elementu ohně, který právě vládne. Co takhle dát si třeba rukolu s rajčaty? Rukola patří elementu ohně, rajčata patří naopak dřevu.

Je čas jahod! Jak je vidí čínská medicína?

23. 6. 2016

Proč u nás vrcholí sezona jahod právě v červnu? Protože máme teplé počasí a potřebujeme se trochu ochladit. Jahody mají podle čínského pohledu svěží povahu a to se pro ochlazování organizmu báječně hodí.

borůvky
chodidlo
salát, rajče
jahody
Podpořte tenké střevo reflexní terapií

14. 6. 2016

Reflexní terapie je jednoduchá a účinná metoda vycházející z předpokladu, že stav orgánů se zobrazuje na chodidlech. Plošky lze využít i diagnosticky, neboli která ploška je při stisku bolestivá, tam je problém. Ale i když vám zrovna momentálně nic není, zkuste preventivně podpořit tenké střevo, červen je na to velmi vhodný.

mapa reflexních bodů
Učení o pěti prvcích

8. 6. 2016

V červnu vládne element ohně. Energie ohně je expanzivní a odstředivá. Ohni patří červená barva a hořká chuť. Jeho funkcí je ohřívat a vysušovat. Po jaru, jehož symbolem je zrození, je léto nárůstem nebo také dorůstáním. Staří Číňané věřili, že to, co se děje vně člověka v přírodě, se děje zároveň i v jeho nitru. Vznikla tak nauka o pěti prvcích či elementech, která patří mezi základní stavební kameny čínské medicíny.

Červen je ve znamení tenkého střeva

6. 6. 2016

Čínská medicína přiřazuje ke každému měsíci jeden orgán. Podle tohoto pohledu je v červnu období tenkého střeva. To je přiřazeno elementu ohně a patří mu tudíž červená barva. Podle TCM má tenké střevo za úkol oddělovat v organizmu „čisté od kalného“. Co to znamená? Jednoduše fakt, že rozhoduje o tom, co si tělo z přijaté potravy ponechá jako výživu a co naopak vyloučí jako nepotřebné.

pět elementů
hrášek
bottom of page